V Berlin Boutique žijeme pomalou módou

Udržitelná móda je souhrnný pojem. Když se nad ní zamyslíme, můžeme ji definovat jako styl, který je ekologický, etický a ekonomicky spravedlivý; staví na rozmanitosti, inkluzivitě a transparentnosti. Pro Berlin Boutique vybíráme značky, které nesledují rychle se měnící módní trendy a vyvíjejí své oblečení s cílem, aby se nosilo co nejdéle. Kritéria jsou udržitelnost, originalita menších sérií a také férová výroba. Aby je oblečení mohlo naplňovat, musí být především skutečně kvalitní.

Jak tedy kvalita souvisí s pomalou módou a kdo a co vlastně určuje, co to pomalá móda je? Výrobci udržitelného oblečení si vypůjčili základ své filozofie z myšlenek z hnutí slow-food, které aplikují na svět módy. Slow fashion je o vědomé a poctivé tvorbě i spotřebě. Spojuje sociální i environmentální povědomí a odpovědnost s potěšením z nošení nápaditého, dobře vyrobeného a trvanlivého oblečení. V kontrastu se zaplňováním emoční prázdnoty nepromyšlenými nákupy levných sezónních kousků, si naši zákazníci vybírají “pomalejší” značky a s nimi i uspokojení z dlouhodobě krásného oblečení a zodpovědné volby.

Co je slow fashion? Diagram představuje fenomén pomalé módy jako průsečík módy etické, ekologické a udržitelné.
Co je slow fashion? Diagram představuje fenomén pomalé módy jako průsečík módy etické, ekologické a udržitelné.

Jak ukazuje graf, pomalá móda je leží na průsečíku etické, ekologické a trvalé módy. Z našeho pohledu nemusí oděv nebo značka nutně do puntíku splnit všechny tři položky, abychom je považovali za „pomalé“, ale čím víc tyto tři oblasti naplňuje, tím spíš se blíží skutečnému ztělesnění pomalé módy.

Etická móda – móda s respektem

Etická móda se týká lidských práv i práv zvířat. Jde o spravedlivé zacházení s lidmi, kteří na výrobě vašeho oblečení pracují. Dotýká se také poskytování rovných příležitostí – pokud chce například značka vytvořit košíkové tašky s designem původním pro určitou zeměpisnou oblast, etickou volbou by bylo poskytnout pracovní příležitost místním řemeslníkům z daného regionu, místo masové výroby v továrně na druhém konci světa, která nemá k historii výrobku žádný vztah. Značka může být etická i ve vztahu k právům zvířat, pokud se rozhodne vyrábět veganské oděvy.

Nenechávejme trpět přírodu

Dopadem výroby oblečení na životní prostředí se zabývá ekologická móda. Ekologicky smýšlející značky mohou k výrobě používat místní materiály a zdroje a tím snižovat dopad přepravy materiálů na planetu. Zahrnují také výrobní techniky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, včetně výroby oděvů z nových udržitelných textilních materiálů nebo například z regenerovaných látek či z použitých a vintage kusů.

Filozofie trvalé módy

Trvalá móda se týká samotného výběru oděvu a zpomalení jeho spotřeby. Oděvy, které ztělesňují tuto oblast našeho grafu, se vyhýbají pomíjivým trendům, jsou vyrobené z vysoce kvalitních materiálů a navržené s ohledem na dlouhou životnost. Všichni známe ten pocit, když máme plnou skříň, a přesto nevíme, co na sebe. Pokud máte příliš věcí, zejména těch levně vyrobených sezónních kousků, které neladí s vaším skutečným stylem, pak pro nás jednotlivé kusy nemají význam. V Berlin Boutique nabízíme oblečení, ke kterému si vytvoříte vztah a vydrží vám mnohonásobně déle krásné a reprezentativní. Dalším znakem trvalé módy je také snaha o udržení tradičních způsobů výroby a technik barvení, které dodávají našemu oblečení, kulturní kontinuitu, vyšší smysl a hodnotu.

My jsme se rozhodli podporovat společnosti, které se pyšní malými, promyšlenými šaržemi, myslí nejen na zisk, ale především na planetu, a spolupracují s výrobci s vysokými standardy pracovních podmínek pro své zaměstnance. Pojďte se spolu s námi pro pomalou módu rozhodnout i vy.

Produkty v tomto příspěvku

  • Letní šaty Blutsgeschwister Mali meadow Link
  • Letní šaty Vive Maria Midsummer Link

Může se vám také líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *